Piedone..        Email:zoltan.antal@chello.hu
Piedone.. Email:zoltan.antal@chello.hu
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
szmllo
Induls: 2005-05-24
 
ra
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Na ez vagyok n : DD
 
dddd
hitetlen
hitetlen
hitetlen
hitetlen
hitetlen
 

Idõrendi tblzat

A teljessg ignye nlkl...

Mikor ?

A Mernylet

- 514

Hipparkhosz, athni tirannus. Harmidosz s Arisztogeitn gyilkolta meg, s br a mernyletet szemlyes okokbl kvettk el, mgis, mint a kztrsasg els vrtani kerltek be trtnelembe.

     - 370

Iaszn, Pherai tirannus, az egysges thesszliai llam megalaptja. Mikor hadjratra kszlt a perzsk ellen, katonai dszszemlt tartott, ott lte meg kt ifj, az egsz np szemelttra

- 353

Din, szrakuszai tirannus. El kellett hagynia Sziclit, de ie. 357-ben visszahvtk. Az a trekvse, hogy a kztrsasgot arisztokratikus llamm vltoztassa, ers ellenrzst vltott ki, s a vgzetv vlt. Az athni Kalpszosz megfojtotta.

- 337

III. Artaxerxsz Okhosz, perzsa kirly. Kegyetlen uralkod volt, fknt a kiszsiai szatrapk gylltk. Ie. 344-ben elfoglalta Egyiptomot, de uralkodsnak utols veiben meg kellett htrlnia a nvekv makedn hatalom eltt. Egy Baogasz nev eunuch gyilkolta meg, abban a remnyben, hogy megszilrdtja a maga befolyst, ha az utda kegyeibe frkzik.

- 336

Arszsz Artaxerxsz legfiatalabb fia, Baogasz eunuch segtette a trnra. Amikor ltta, hogy a kirly nem hajland az tancsai szerint uralkodni, meglte.

- 330

III. Dareiosz Kodomannosz, az utols kori perzsa kirly. Hrom dnt csatban alulmaradt Nagy Sndorral szemben. Baktriba szktt elle, ahol ksbb Besszosz, a nagyhatalm baktriai szatrapa parancsra meggyilkoltk. Nagy Sndor kirlyi pompval temettette el a holttestt.

- 129

Scipio Africanus Minor, mvelt politikus. Kornak egyik legjobb sznoka, rmai konzul, Karthg legyzje, Tiberius Sempronius Gracchus ellenfele. lmban ltk meg a demokratk hvei.

- 125

Tiberius Sempronius Gracchus, rmai tribun. A harmadik pun hbor rsztvevje. Fldreformot dolgozott ki, s megprblta thidalni a szakadkot a gazdagok, patrciusok, s a jogfosztott plebejusok kztt. Mieltt harmadszorra is megvlasztottk volna tribunnak, sszetkzsre kerlt sor hvei s az optimatk kztt. Szentorok vertk agyon, s a cinkosaik azutn a holtestt a Tiberisbe vetettk.

- 72

Sertorius Quintus, rmai demokrata llamfrfi s hadvezr. Bkezen osztotta a hivatalokat s mltsgokat, ezrt kegyvesztett lett. Dszlakomn lte meg egy Perpenna nev tiszt.

- 48

Gnaeus Pompeius Magnus, rmai hadvezr s politikus, a triumvirtus egyik tagja. Caesarral val sszetkzse s a tle elszenvedett veresge utn Egyiptomba meneklt, s ott XV. Ptolemaiosz kirly tancsadjnak parancsra orvul meggyilkoltk.

- 43

Mayrcus Tullius Cicero, rmai politikus, legends sznok s termkeny r. Marcus Antonius parancsra gyilkoltk meg Formiae melletti birtokn.

37

Tiberius, rmai csszr. lltlag a hallos gyn fojtotta meg takarval testrparancsnoka, Macro.

41

Caligula, a harmadik rmai csszr. rkltt epilepsziban szenvedett. Knyrtelen, fktelen despota, eltkozolta az egsz llamkincstrt s hihetetlen nknyessgeket kvetett el. Cassius Chaerea pretorinus lte meg a csszri palotban.

54

Claudius, rmai csszr. Harmadik felesge, a ksbbi Nr csszr anyja, Agrippina lte meg. Mrges gombt kevert az telbe.

59

Agrippina, rmai csszrn, Nr csszr anyja. Nr csszrsgnak els vben uralkodott, ksbb tulajdon fia parancsra meggyilkoltk.

69

Galba, rmai csszr, Nr utdja. Az utna trnra lp Otho parancsra gyilkoltk meg.

96

Domitianus, rmai csszr, Vespasianus fia, Titus fivre s utda. Kegyetlen uralkod volt, a np gyllte. Sztehanosz, felszabadtott rabszolga lte meg.

222

Heliogabalus, erklcstelensgrl hrhedt rmai csszr. Ersen korltozta a szentus hatalmt. Megprblta meggyilkoltatni ksbbi utdt, Alexander Severust, de ezzel magaellen lztotta a pretorinusokat. Azok agyonvertk s a holttestt a Tiberisbe vetettk.

235

Alexander Severus, rmai csszr, Heliogabalus utda. Nemes gondolkods, mvelt ember, de rossz hadvezr. Katoni ltk meg anyjval egytt, utda a trk Maximinus Thrax parancsra mainzi tborban.

882

VIII. Jnos, rmai ppa. Kemnyen elnyomta a rmai nemessg vilgi hatalmt. Meggyilkoltk, s holtteste fltt vlasztottk meg az j ppt, I. Marinust.

928

VI. Le, rmai ppa. Ers hatalomra tett szert, de csak fl vig birtokolta. Brgyilkos lte meg, politikai ellenfelei megbzsbl.

X. Jnos, rmai ppa. Brtnben ltk meg a veszedelmes, s befolysos kurtizn, Marozia parancsra, aki a ppa szeretjnek, Theodornak a lnya volt. Theodora, az akkori rmai politika szrke eminencisa, olyan nagy hatalommal brt, hogy szeretjt a ppai trnra juttatta.

964

XII. Jnos, rmai ppa. Kicsapong letet folytatott. Mint eskszegt, szentsgtrt s vrfertzt, politikai ellenfelei megltk.

974

VI. Benedek, rmai ppa. I. Nagy Ott halla utn Centius Crescentius rmai konzul utastsra az Angyalvrban megfojtottk.

983

II. Ott, nmet kirly, majd nmet-rmai csszr. I. Ott fia. Anyja kezdettl fogva nagy befolyst gyakorolt politikjra. Felkelst nyomott el Nmetorszgban, harcolt az arabokkal s grgkkel. Rmban halt meg, klns halllal: kesztyjt ers mreggel itattk t. Felhzta, s szrnyethalt.

998

XVI. Jnos, ppa. V. Gergely ellenppja. A hatalomrt vvott harcban foglyul ejtettk, kegyetlenl megknoztk, s megltk.

1170.12.29.

Thomas Becket, centerburyi rsek, a katolikus egyhz hatalmnak vdelmezje. II. Henrik nevezte ki rseknek, mert azt remlte, hogy tmogatni fogja rdeket. Becket azonban az egyhzat flbe helyezte az uralkodnak. A kirly parancsra lte meg ngy lovag a centerburyi szkesegyhz oltra eltt. Kt vvel ksbb a katolikus egyhz szent avatta.

1208.06.21.

Svb Flp, nmet kirly. Mr uralkodsa kezdetn veszedelmes ellenflre tallt, a ksbbi utda, Welf Ott s III. Ince ppa szemlyben. Viszlyukba I. Premysl Ottokr cseh kirly is beleavatkozott. Flpt (Welf) IV. Ott parancsra, Ott von Wittelsbach bajor grf lte meg.

1306.08.04.

III. Vencel, cseh kirly, az utols Premysl a cseh trnon. Olomoucban az esperes hzban gyilkolta meg Konrad von Botenstein nmet zsoldos, amikor ppen hadjratra kszlt I. Lokietek Ulszl lengyel kirly ellen. Az rsg lekaszabolta a nmetet, mieltt megllapthattk volna, hogy csakugyan gyilkolt-e.

1308.05.01.

(Habsburg) I. Albert, nmet csszr. Ellensge volt II. Vencel cseh kirlynak, akinek a hatalma akkortjt nvekedben volt. 1304-ben be is trt Csehorszgba, de visszavonulsra knyszerlt. III. Vencel meglse utn fit, Rudolfot ltette a cseh trnra. Albertet a trtnelemben Parricida Jnosknt ismert unokafivre lette meg Svjcban, rksdsi viszly miatt.

1399.02.14.

II. Richrd, angol kirly. A npnek grt kedvezmnyeket a parlamentben nem tudta keresztlvinni. Rokonszenvezett a francia kirlyi udvarral, s ez Angliban ellenrzst vltott ki. 1399-ben unokafivre s ksbbi utda Henrik Hereford hercege foglyul ejtette, megfosztotta trnjtl, s brtnbe vetette. A brtnben meggyilkoltatta, s mint IV. Henrik, maga lt a trnra.

1422.03.09.

Jan Zelivsky, radiklis prgai huszita prdiktor, a prgai szegnyek szszlja. Tehetsges szervez volt, a szegny s a kzprtegek vezre, a reakcis vrosi polgrsg ellen. 1422.03.09.-n a prgai tancstagok az jvrosi Vroshzra csaltk, s ott kilenc hvvel egytt meggyilkoltk.

1478.04.26.

Giuliano Medici, Lorenzo Medici fivre s trsuralkodja. Mindketten Firenzben s Toscanban uralkodtak. A firenzei Pazzia csald, IV. Sixtus ppa tmogatsval, sszeeskvst sztott ellenk, amelynek sorn mindkettjket meg akartk lni, a mernylknek azonban csak Giuliano esett ldozatul.

1562.02.18.

Francois de Guise, herceg, a francia katolikus tbor vezre, a hugenottk eskdt ellensge. Hveivel a vassyi vrengzs sorn hugenottk szzait mszrolta le, s ezzel elindtotta a hugenotta hbort. Orlensnak vonultban a fanatikus hugenotta Poltrot de Mr agyonltte.

1572.08.24.

Gaspard de Chtillon Coligny, tengernagy a francia protestnsok vezre. A Katolikus Liga tagjai gyilkoltk meg Henri de Guise parancsra. Guise herceg kivrta a St. Germain l’Auxerrois templomnak harangszavt, s a gyilkosok ln betrt Coligny hzba. Egyikk meglte az admirlist s a holttestt kidobta az ablakon. Ez volt a kezdete annak a vrfrdnek, amely Szent Bertalan –j nven kerlt be a trtnelembe.

1584.07.10.

Orniai Vilmos, nmetalfldi helytart. Egy valsznleg II. Flp szolglatban ll Grard nev brgyilkos ltte agyon Delftben.

1588.12.23.

Henri de Guise, herceg a Katolikus Liga vezre, Le Balafrnak (Sebhelyesnek) is neveztk. III. Henrik, aki tartott a herceg nvekv hatalmtl, meghvta az uralkod karok s rendek lsre, Blois-ba. A kirly dolgozszobjnak elcsarnokban a kirly testrsgnek negyvent tagja vrta. Trdfsekkel ltk meg. Mint mondjk, Henrik kirly odament, hogy megnzze, s belergott, rtalmatlann tett ellenfele holttestbe.

1589.08.01.

III. Henrik, francia kirly, a hugenottk ellensge, a hrhedt Szent Bertalan-j kezdemnyezje. Sohasem volt szilrdan a kezben a hatalom. V. Sixtus ppa kitkozta. A Guise csald felbujtsra Jacques Clment, fanatikus dominiknus bart gyilkolta meg, Prizs ostroma idejn.

1610.05.14.

IV. Henrik, francia kirly, eredetileg a hugenottk vezre. Azrt, hogy a prizsiakat megnyerje magnak, katolikus hitre trt. Nhny sikertelen ksrlet utn gyilkolta meg Francois Ravaillac.

1672.08.20.

Jan s Cornelius Witt, polgri szrmazs holland llamfrfiak. lltlagos hazarulsrt a fanatizlt hgai tmeg felkoncolta ket.

1757.01.05.

XV. Lajos, francia kirly. Gyenge, knnyen befolysolhat uralkod volt. Tisztzatlan okokbl, trrel tmadt r egy Damiens nev orgyilkos. A kirly tllte a tmadst.

1762.07.17.

III. Pter, orosz cr, a Ropsa-erdben gyilkoltk meg, az Alekszej Orlov vezette sszeeskvk, az un. “hlgyforradalom” idejn, amelynek eredmnyekppen Nagy Katalin kerlt a trnra.

1792.03.16

III. Gusztv, svd kirly, aki rtelmetlen, eleve vesztes hborba kezdett Oroszorszggal. Eltlte a francia forradalmat. Anckerstrm kapitny ltte agyon egy larcosblon.

1799.04.28.

Bonnier s Roberjot, francia kvetek. Rastattban egy huszrszzad lte meg ket, lltlagos kmkeds miatt.

1801.03.23.

I. Pl, orosz cr. A gyengeelmj crt egy Pahlen grf vezette sszeeskv-csoport lte meg, mert nem volt hajland nknt lemondani a trnrl.

1807.05.29.

III. Szelim, trk szultn, halad szellem reformtor. Az a trekvse, hogy eurpai mintra szervezze t hadseregt, vgzetess vlt szmra. Magaellen fordtotta a janicsrokat, s azok, unokaccse parancsra megltk. Unokaccse azutn IV. Musztafaknt kvette a trnon.

1809.10.12.

I. Napleon, francia csszr. Schnbrunni tartzkodsa idejn egy Staps nev nmet ksrelt meg mernyletet ellene.

1810

Hans Axel Fersen, svd marsall. Rszt vett az amerikai fggetlensgi hborban. 1791-ben, fuvarosnak ltzve, egyik rtelmi szerzje volt a francia kirlyi csald szksi ksrletnek. Elterjedt rla, hogy rsze van a trnrks hallban, s a felbszlt tmeg meglincselte.

1812

Spencer Perceval, brit miniszterelnk. Valsznleg bosszbl ltte agyon John Bellingham keresked, a parlament pletnek bejrata eltt.

1814

Fulgencio Yedros, Paraguay Kztrsasg megalaptja. Utda, Gasper de Francia lvette le, akinek fldi maradvnyait a feldhdtt tmeg, ksbb kivitte az Inkarnci templomnak oltra all, s a folyba dobta.

1820.02.13.

Charles Ferdinand de Berry, herceg, X. Kroly, francia kirly fia, a trn rkse. Velencben gyilkolta meg egy Louvel nev mernyl.

1824.07.19.

Augustin de Iturbide, mexiki politikus, I. Augustin nven ksbb Mexik csszra, a forradalom elindtja. Az ellenzk azonban szembeszeglt vele, fldnfutnak nyilvntotta, s lelvette.

1829.01.01

Blanco, tbornok, Bolvia kztrsasgi elnke Velazquez utn, akit a Kongresszus megfosztott hatalmtl. Az ellenzk kpviseli gyilkoltk meg.

1830

Antonio Jos Sucre, marsall, Bolvia msodik elnke, a legends felszabadt, Simon Bolvr bartja. Cartagena mellett gyilkoltk meg, miutn lemondsra knyszerttettk.

1831.10.09.

Joansz Antniosz Kapodisztriasz, az els grg elnk. nknyuralmi trekvsei voltak. Egy politikai fogoly fia s fivre lte meg.

1835.07.28.

Lajos Flp, francia kirly. Giuseppe Fieschi olasz kalandor tmadt r Prizsban. A mernyl huszonngy puskacsvet kttt ssze, s sttt el egyszerre, a pokolgp meglte Mortier marsallt s a kirly ksretnek negyven tagjt. A kirly srtetlen maradt.

1840.06.10.

Viktria, angol kirlyn. Oxford pincr mernyletet ksrelt meg ellene, de eredmnytelenl.

1842.05.30.

Viktria, angol kirlyn. jabb mernyletet ksrelt meg ellene Francis komornyik.

1849.07.12.

Vilmos, herceg, ksbbi porosz kirly s nmet csszr. Niederingelheimi tartzkodsa alatt prbltk meggyilkolni.

1850.05.22.

IV. Frigyes Vilmos, porosz kirly. Egy elmehborodott tzolt ksrelt meg ellene mernyletet. Pards egyenruhban, amelyet maga tervezett s varratott, pisztollyal ltt r a kirlyra. Elmegygyintzetbe kerlt.

1854.03.27.

III. Kroly Ferdinnd, Parma s Piacenza uralkodja. Meggyilkolsnak oka a kegyetlen uralmval val ltalnos elgedetlensg.

1856.12.08.

II. Ferdinnd, npolyi uralkod, s “legistenflbb kirly”. Megvdte ugyanis IX. Pius ppt a radiklisok ell, s menedket nyjtott neki. Kegyetlenl ldzte a felkelket s az ellenzk kpviselit. Tmadja: Agesilao Milano.

1960.08.12.

I. Danilo, Montenegr els vilgi fejedelme. Uralkodsa alatt viszlyokra s nylt sszetkzsekre kerlt sor a trkkkel, amelyek azonban Danilra nzve kedvezen vgzdtek. Reformjaival ellensgeket szerzett az emigrnsok kztt. Cattarban gyilkolta meg egy Todor Kadics nev szkevny montenegri.

1861.07.14.

I. Vilmos, porosz kirly. A nacionalista Oskar Becker ksrelt meg mernyletet ellene Baden-Badenben, de csak knnyebben sebestette meg.

1866.07.05.

Otto von Bismarck, nmet llamfrfi. Nmetorszg porosz vezets alatt trtn egyestst hbork rn is igyekezett megvalstani. Kemnyen lpett fel minden demokratikus megmozdulssal szemben, vgl npszertlenn vlt. Egy Cohen-Blind nev dik prblta meglni.

1868.06.29.

III. (Obrenovic) Mihly, szerb fejedelem. Karadjordjevic Sndor hvei ltk meg a belgrdi Topcider parkban. Az sszeeskvk ln Radovanovic gyvd llt.

1871.12.12.

Cirillo Antonio Rivarola, Paraguay Kztrsasg elnke. Erszakos halllal halt meg a fvros utcjn.

1872.01.19.

I. Amadeus, II. Viktor Emnuel olasz kirly fia. Idegen ltre kerlt a spanyol trnra, ezrt a spanyol Habsburgok hvei megprbltk eltenni lb all. A mernylet nem sikerlt ugyan, de Amadeus megijedt, s inkbb lemondott.

1872.02.08.

Richard Southwell Bourke, indiai angol kirly. A Port Blair-i foghz megltogatsa alkalmval lte meg egy bebrtnztt muzulmn.

1874.07.13.

Otto von Bismarck, nmet kancellr. Eduard Kullmann kissingeni kdrsegd kvetett el ellene mernyletet.

1875.08.06.

Gabriel Garcia Moreno, Ecuador elnke, konzervatv politikus. Diktatrja ers ellenszenvet vltott ki. Gyilkosai kzvetlen krnyezetbl kerltek ki.

1876.06.04.

Abdul Aziz, trk szultn. A politikai fordulat utn, amelynek kvetkezmnyekppen lemondott, meggyilkoltk.

1877.08.12.

Juan Battista Gill, Paraguay Kztrsasg elnke. Btyjval egytt erszakos hallt halt.

1878.11.17.

Umberto, olasz kirly. Passanente szakcs prblta meglni Npolyban.

1879.02.21.

D. N. Krapotkin, harkovi kormnyz. Anarchistk gyilkoltk meg.

1885.11.25.

XII. Alfonz, Spanyol kirly. Olvia, Bourbon-ellenes sszeeskv kvetett el mernyletet ellene.

1887.03.01.

III. Sndor, orosz cr. A Narodnaja Volja terrorista csoport ksrelt meg mernyletet ellene.

1890.07.07.

Mendez, Salvador Kztrsasg elnke. Politikai buksa utn gyilkoltk meg.

1891.03.27.

Belcsev, bolgr miniszter. Pnszlvistk ltk meg.

1895.07.15.

Sztepan Sztambulov, bolgr miniszterelnk. Az ellenzk ruszofil csoportja lte meg.

1898.02.03.

Jos Maria Reyna Barrois, guatemalai elnk. Amikor dikttornak nyilvntotta magt, unokafivre, Prosper Morales utastsra megltk.

1900.11.16.

II. Vilmos, nmet csszr s porosz kirly. Schnapekn, egy elmehborodott asszony fejszt dobott r.

1901.03.06.

II. Vilmos, nmet csszr. Dietrich Weiland brmai hajgyri munks mernyletet ksrelt meg ellene.

1902.04.15.

D. Sz. Szipjagin, orosz cri belgyminiszter. Balbasov dik lte meg Ptervrott.

1904.06.16.

N. I. Bobrikov, Finnorszg orosz cri fkormnyzja, a kemny, oroszost politika szszlja. Eugen Schaumann mernyletnek esett ldozatul.

1905.02.17.

Szergej, nagyherceg, a cr nagybtyja, moszkvai fkormnyz. Kaljajev forradalmr dik bombja lte meg.

1906.08.15.

P. A. Sztolipin, a cri kormny miniszterelnke. Ptervrtl nem messze fekv, vidki otthonban olyan bombamernyletet lt tl, amelynek kvetkeztben 27 ember meghalt, 32 pedig megsebeslt.

1908.02.01.

I. Kroly, portugl kirly s Lajos Flp, portugl trnrks, kztrsasgprtiak tmadsa kvetkeztben haltak meg Lisszabonban.

1908.02.28.

Mohamed Ali, perzsa sah. Forradalmrok ltk meg.

1911.02.22.

P. A. Sztolipin, a kijevi vrosi sznhzban hallosan megsebesti egy forradalmr, a cr jelenltben.

1912.02.22.

Francisco Indalecio Madero, mexiki kztrsasgi elnk. Helyettesvel Suarez msodelnkkel egytt ltk meg a vreskez, alkoholista Victoriano Huerta tbornok parancsra, aki elnknek kiltotta ki magt, de ksbb brtnben halt meg.

1912.11.12.

Jos Canalejas y Mendez, spanyol miniszter. Anarchista mernylet ldozata lett.

1913.03.05.

I. Gyrgy, grg kirly. Szalonikiben ltk meg.

1916.10.21.

Karl von Strgkh, grf, osztrk miniszterelnk. Ellenezte a npkpviseletet az llamigazgatsban. A szocildemokrata Friedrich Adler ltte agyon.

1918.07.30.

Vlagyimir Iljics Lenin, A szovjetllam megalaptjt s vezet dolgozjt a Michelson gyr gylsrl visszatrben kt mrgezett pisztolygoly sebezte meg. Ugyanezen a napon ltk meg a jobboldali eszerek Ptervrott M. S. Urickijt, s valamivel korbban V. V. Volodarszkijt. A Lenin ellen elkvetett mernylet hre az orszgban nagy felhborodst keltett.

1918.10.31.

Tisza Istvn, grf, magyar llamfrfi. Az llamfordulat utn, forradalmi katonk ltk meg, mint a “nemzeti szerencstlensg okozjt”.

1918.12.14.

Paes, portugl kormnyf. Politikai ellenfelei ltk meg.

1919.01.08.

Karel Kramr, csehszlovk miniszterelnk. A pnzemberek rdekeit kpvisel kormnyft a prgai vr folyosjn tmadta meg a tizennyolc ves A. J. Stastny. Golyja megcsszott Kramr levltrcjn, s gy a miniszterelnk sebesls nlkl megszta.

1919.02.19.

Georges-Benjamin Clemenceau. A francia politikus a prizsi Franklin utcn Cottin mernylete kvetkeztben megsebeslt.

1919.04.10.

Emiliano Zapata, mexiki forradalmr, a “legyzhetetlen s megvesztegethetetlen”. Egy ellenforradalmr gyilkolta meg, aki ksbb tbornoki rangot s szzezer pest kapott jutalmul.

1920.05.21.

Venustiano Carranza, a forradalom utni els mexiki elnk. Menekls kzben ltk meg egy ellenzki frakci tagjai, kihasznlva egy reakcis puccs zrzavart.

1921.03.08.

Eduardo dato e Iradier, spanyol miniszterelnk. Anarchistk ltk meg.

1921.03.15.

Talaat pasa, trk miniszterelnk. Politikai ellenfelei meggyilkoltk.

1922.06.02.

Sir Henry Wilson, tbornok, brit tbornagy, az r felszabadtsi mozgalomeskdt ellensge. Egy r hazafi lte meg Belfastban.

1922.12.16.

Gabriel Narutowicz, lengyel elnk. Egy fanatikus gyilkolta meg, nem sokkal megvlasztsa utn.

1923.01.05.

Alois Rasin, csehszlovk pnzgyminiszter, a nagytke rdekeinek rvnyestje. Alois Soupal, tizenkilenc ves bankhivatalnok mernyletet kvetett el ellene, s hallosan megsebestette. Soupal azeltt a CSKP tagja volt, de nzetklnbsgek miatt kilpett a prtbl. Tette mgis a CSKP elleni kampny rgyv vlt, s a kommunistaellenes llamvdelmi trvny elfogadshoz vezetett, amelynek alapjn szmos kommunista funkcionriust tltek el.

1923.06.14.

Alekszander Sztambolijszkij, bolgr miniszterelnk. Katonai puccs ldozata lett.

1923.07.20.

Francisco (Pancho) Villa, tbornok, a mexiki forradalom legends hse. Politikai ellenfelei ltk meg (tizenkt gyilkosnak tizenhrom golyja tallta el). A mernylet htterben Valles miniszter llt, s a ksbbi mexiki elnk, Alvaro Obregn.

1924.06.10.

Giacomo Matteotti, olasz kzr, politikus s szocialista kpvisel. Itlia reformista szocialista prtjnak titkra, elsznt antifasiszta. Mussolini parancsra elraboltk s megltk. Holttestt csak augusztus 6-n, a via Flaminitl nem messze talltk meg.

1924

Benito Mussolini, fasiszta dikttor. Egyetlen v alatt ngy mernyletet lt t.

1926.08.01.

Primo de Rivera, spanyol miniszterelnk. Barcelonban mernyletet kvettek el ellene.

1928.07.17.

Alvaro Obregn, tbornok. Mexik antikleriklis elnke. Rviddel jravlasztsa utn lte meg egy Cristeros nev felbrelt fanatikus katolikus.

1932.05.06.

Paul Doumer, a II. Francia Kztrsasg 13. Elnke. Egy elzlltt orvos, az orosz emigrns Gorgulov gyilkolta meg.

1932.05.15.

Inukai, japn miniszterelnk. llamcsny sorn lte meg hrom tengersz-egyenruhs frfi, valsznleg tisztek.

1934.12.01.

Sz. M. Kirov, a kommunista prt s a szovjetllam kimagasl szemlyisge. Egy megtalkodott rul, a prt s a szovjethatalom dz ellensge gyilkolta meg Leningrdban.

1935.04.14.

Paul Avery, szakszervezeti dolgoz az USA-ban. A Fekete Lgi fasiszta szervezet fanatizlt tagjai embertelenl hallra korbcsoltk.

1936.02.04.

Wilhelm Gustloff, a hitleri nci birodalom funkcionriusa Svjcban. D. Frankfurter lte meg Davosban, tiltakozsul az 1935-ben elfogadott zsidellenes nrnbergi trvnyek ellen, amelyek lehetv tettk a zsidk kiirtst.

1936.08.13.

Calvo Sotelo, spanyol rendrtiszt s monarchista kpvisel. Meglse jelads volt polgrhbor kitrsre.

1937.02.19.

Grazini, marsall, a fasiszta uralom megszllta Etipia olasz alkirlya. Addis Abebban kvettek el mernyletet ellene.

1942.12.24.

Francois Darlan, francia tengernagy, politikus, a fegyveres erk vezrkari fnke. A msodik vilghborban az szak-Afrikban harcol amerikai hadsereg vezrkarnl dolgozott. Egy francia dik mernyletnek esett ldozatul.

1948.01.30.

Mahatma Gandhi, hindu filozfus s politikus, a XX. Szzad egyik legkimagaslbb szemlyisge, az indiai nemzeti felszabadt mozgalom vezre. Egy terrorista csoport ln ll mvelt brahman, Godse jsgr lte meg.

1948.09.17.

Folke Bernadotte grf, a Svd Vrskereszt elnke s az ENSZ klnmegbzottja (fleg a Kzel-Kelet gyeiben). Izraeli terroristk ltk meg, a jeruzslemi Stern cionista kmszervezet egy csoportjnak tagjai, akiket Baruch Nadel ezetett.

1950.11.01.

Harry S. Truman, az USA elnke. Kt Puerto Rico-i kvetett el ellene sikertelen mernyletet.

1950

Carlos Delgado Chalbaud, ezredes, venezuelai dikttor. Egy tiszti csoport s Adams, amerikai katonai attas segtsgvel megdnttte az ismert r, Romulo Gallegos, venezuelai elnk uralmt, kt v mlva azonban meggyilkoltk a soron kvetkez dikttor, Jimenez gynkei.

1951.07.20.

Abdullah Ibn Husszein, Jordn kirly. A brit gyarmatost politika legmegbzhatbb kzel-keleti tmogatja. Egy meccsen ltk meg.

1952.03.27.

Konrad Adenauer, az NSZK kancellrja. Ismeretlen tettesek robbananyagot tartalmaz csomagot kldtek neki. Felbontsakor a robbans egy rendrt meglt, hrmat pedig megsebestett. Adenauer srtetlen maradt.

1952.12.27

Ferhad Hachet, tuniszi szakszervezeti vezet. A Vrs Kz reakcis terrorista szervezet tagjai gyilkoltk meg.

1955

Jos Antonio Remn, Panama Kztrsasg elnke. A lversenytri leltn lttk agyon.

1956

Anastazio Somosa tbornok, Nicaragua dikttora, az USA odaad hve. Egy Rigoberto Lpez Prez nev nacionalista ltte le.

1956.04.10.

Mohamed Riza Pehlevi, irni sah. Egy katonai dszszemln akartk meglni. A tiszt, aki a mernyletet elkvette, rosszul clzott, de a sah helyn egybknt is csak az t gyakran helyettest alteregja, Mohtander llt uralkodi dszegyenruhban. Ksbb egy jabb mernylet kvetkeztben, csakugyan lett ldozta urrt.

1957.07.26.

Castillo Armas, ezredes, guatemalai dikttor. volt a parancsnoka annak az USA ltal pnzelt s felfegyverzett fegyveres invzinak, amely megdnttte Guatemalban a demokratikus rendszert. Az uralkod juntn bell zajl hatalmi harcokban gyilkolta meg szemlyes testrsgnek parancsnoka, R. Vasquez Snchez.

1958.07.14.

II. Feiszal, iraki kirly. 1958-ban az Arab Szvetsg (Jordnia-Irak) kpviselje s a fegyveres erinek fparancsnoka. Bagdadban, felkels sorn ltk meg nagybtyjval, Abdul Ilahival egytt.

1959.09.25.

Salomon Bandaranike, Ceylon miniszterelnke, a Ceyloni Szabadsg Prt vezre, szocilis jt. Belpolitikai vlsg idejn lte meg egy felbujtott fanatikus.

1960.08.28.

Hasszn Madzsali, jordniai miniszterelnk. A II. Husszein kirlynak sznt idztett bomba lte meg. A kirly ezttal is srtetlen maradt, akrcsak az elz nyolc mernylet alkalmval.

1960.10.12.

Asszanuma, japn politikus, a Japn Szocialista Prt elnke, a bks egyttls elvnek kvetkezetes rvnyestje. Kezdettl fogva kzdtt a japnban ltestend amerikai tmaszpontok ellen. Egy tokii nyilvnos lsen lte meg egy japn terrorista.

1961.01.17.

Patrice Lumumba, a Kongi Kztrsasg els miniszterelnke, a gyarmatellenes politika kpviselje. Mobutu ezredes puccsa idejn elhurcoltk, s Katangban orvul meggyilkoltk.

1961.05.30.

Rafael Leonidas Trujillo Molina, a Dominikai Kztrsasg dikttora s elnke, gyllt s kompromittlt sokszoros milliomos. Harmincegy vig tartdiktatrja utn a fvrosban Ciudad Trujillban (amelyet a maga nevre keresztelt t) Juan T. Diaz tbornok lte meg.

1961.09.18.

Das Hammarskjld svd diplomata, az ENSZ ftitkra. Replgp-szerencstlensg ldozata lett az szak-rhodesiai Ndolba utaztban, amelynek krlmnyei nem zrjk kin a mernyletet.

1963.01.13.

Olympio Silvanus, Togo Kztrsasg els llamelnke. llamcsny sorn ltk meg az USA nagykvetsgre val meneklsi ksrlete kzben.

1963.05.22.

Grigorisz Lambrakisz, a Grg Kommunista Prt vezet szemlyisge. Szalonikiben ltk meg, az un. Harmincngyek pere utn.

1963.11.02.

Ngo Dinh Diem, dl-vietnami llamfrfi, a legreakcisabb zsiai politikusok egyike. Dl-Vietnm elnke s dikttora. Katonai llamcsny sorn ltk meg.

1963.11.22.

John Fitzgerald Kennedy, amerikai elnk. sszeeskvs ldozata lett, amelynek httere mind a mai napig nincs tisztzva. A rendrsg ugyan, mint lltlagos gyilkost, elfogta Lee Harwey Oswaldot, t azonban nyomban r agyonltte, s gy rkre elnmtotta Jack Ruby.

1965.02.13.

Umberto Delgado, tbornok, portugl politikus. A Salazar dikttor ellen elkvetett sikertelen puccs utn szmztk. 1961-ben rszt vett a Santa Maria portugl haj elrablsban, mint az illeglis Portugl Nemzeti Felszabadtsi Front vezre. Orvul meggyilkoltk a portugl-spanyol hatron.

1965.02.21.

Malcolm X., amerikai politikus, a nger halad mozgalom kpviselje, a Black Muslims vezre. Politikai ellenfelei ltk meg.

1966.09.06.

Hendrik French Verwoerd, reakcis dl-afrikai llamfrfi s kormnyf. Kormnyzsa alatt a Dl-Afrikai Uni 1961-ben kilpett a Brit Nemzetkzssgbl. Mernylet ldozata lett.

1968.04.11.

Rudolf Dutschke, a Nmetorszg Szocildemokrata Prtja ideolgusa, baloldali radiklis dikvezr. Nyugat-Berlinben rltt s slyosan megsebestette a fiatalkor, tbbszrsen bntetett Josef Bachmann, Napleon s Hitler lelkes csodlja.

1968.06.05.

Robert Kennedy, amerikai szentor, az USA elnkjelltje, a meggyilkolt John F. Kennedy ccse. A 24 ves bevndorolt Szirhan ltte le a Los Angeles-i Ambassador Szllodban. A mernylet politikai httere tisztzatlan.

1969.12.31.

Joseph A. Yablonski, az USA Bnyszszakszervezetnek (UMWA) elnksgi tagja. A halad szellem szakszervezeti vezett, felesgt s 25 ves lnyt politikai ellenfelei ltal felbrelt hivatsos brgyilkosok ltk meg, brutlis kegyetlensggel.

1970.03.06.

Theodore Gold, az USA trsadalmnak demokratizlsra alakult dikszervezet 23 ves tagja, a Columbia Egyetemen 1968-ban kirobbantott diksztrjk vezre. A New York-i Greenwich Village mvsz negyedben trtnt robbantsnak esett ldozatul.

1970.03.08.

Makariosz, a grgkeleti egyhz metropolitja, a Ciprusi Kztrsasg els elnke. Helikoptert egy hztetrl vettk tz al, de csupn knnyebb srlst szenvedett.

1970.03.09.

Ralph E. Faetherstone s William Herman (Che) Payne, nger extrmistk. A kocsijukba rejtett pokolgp vgzett velk. Az autroncsban az FBI megtallta az ismeretlen mernyl zenett: “n dinamittal vlaszolok a ti igazsgtokra !”

1970.04.06.

Carl von Spreti, NSZK guatemalai nagykvete. Baloldali felkelk Ciudad de Guatemalba hurcoltk, s ksbb agyonlttk, mert a kormny nem fogadta el az elraboltnak politikai foglyokkal val kicserlsre tett javaslatukat.

1970.10.17.

Pierre Laporte, kanadai munkagyi miniszter. Egy F. Simard nev dik lte meg. A Quebec felszabadtsrt kzd szlssges szeparatista front tagjai raboltk el, ppgy, mint az angol diplomat

Men
 
Music
 
Egy kis magyaros vicc
 
Na lssuk mai nvnapot
 
rdekessgek a nagyvilgbol
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!